Detail podujatia
EX:CLASS series - Skalpel (PL), Tara Fuki(CZ,PL), Tineidae (PL/UKR)
Dátum 2. 10. 2020
Čas 19:00
Miesto Majestic Music Club
Chystáme pre vás tretí ročník koncertnej série EX:CLASS, ktorá prináša tri hudobné projekty – tri rôzne štýly a tri rozličné prepojenia. Tentokrát so zameraním na poľskú melodiku. Na klubový večer zavíta poľská nu jazzová kapela Skalpel s novým albumom Highlight, česko-poľské violončelové duo Tara Fuki a poľsko-ukrajinský producent Tineidae so svojím ambientným setom. EX:CLASS, 2. októbra v bratislavskom MMC.

Už po tretíkrát sa uskutoční festival a koncertná séria EX:CLASS, ktorej hlavným cieľom je prinášať novú a inšpiratívnu hudbu, ktorá premosťuje prvky z vážnej hudby, alternatívnej, experimentálnej, ako aj meditatívnej elektroniky (ambient, nu jazz). Vyhľadávame hudobníkov, ktorí sa vedia netradične pohrať s aranžmánmi, zvukom a náladou, nevytvárajú stereotypy a sú na pomedzí akustickej a elektronickej tvorby.

Poľský projekt Skalpel spája jemnú esenciu elektronického kumštu a jazzovej uvoľnenosti. Dvojica producentov Marcin Cichy a Igor Pudlo zažila prechod z deväťdesiatkového downtempa do nastupujúcej nu jazzovej vlny spolu s interpretmi ako St. Germain, Jazzanova, Cinematic Orchestra atď. Svoj debutový štúdiový album Skalpel vydali u prestížneho vydavateľstva Ninja Tune. Okamžite sa stali žiadaným vývozným artiklom z Poľska, pričom nadviazali na tradíciu poľského jazzu najmä zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov (Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko) aj na velikánov z avantgardy (Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławsky). Spojením elektronickej hudby z laptopov a nasadením živej kapely sa otvárala cesta pre rozličné projekty ako nedávna spolupráca s big bandom a najnovšie ako kvinteto na novej doske Highlight. Tá prináša fúziu triphopu, downtempa, jazzu, ambientu a minimal music. Vo výslednom zvuku využíva menej samplingu a viac zapája živé nástroje – vibrafón, kontrabas a bicie nástroje.

Uhrančivosť poľskej melodiky vstupuje aj do tvorby ďalšieho účinkujúceho – violončelového dua Tara Fuki, ktoré tvorí Dorota Barová a Andrea Konstankiewicz – Nazir. Za debut Piosenky do snu získali ocenenie Anděl od Akadémie populárnej hudby. Svojím netradičným prejavom spájajúcim zvuk violončela a ľudského hlasu zaujali aj odborníkov na najväčšej world music prehliadke WOMEX, kde hrali v roku 2007 ako prvý český zástupca. Práve kombinácia nápevov z world music s renesančnou polyfóniou a experimentovanie so zvukom sa stalo charakteristické pre ich intímne pesničkárstvo. Ich päť albumov hravo prekračuje zdanlivý limit medzi dvomi violončelami a dvomi hlasmi, ktoré dávajú do rovnocenného vzťahu.

A do tretice sa bude tento ročník niesť v poľskom duchu, keď príde poľsko-ukrajinský producent Tineidae, žijúci vo Varšave. Z hlbokého frekvenčného spánku s chrapotom lámaných beatov sa jeho ambientná tvorba prebúdza do živelného techno music. Taký bude aj nový album v zmysle IDM, aj hranie na EX:CLASS.

PREDPREDAJ:
Státie: 19€ / Sedenie Tribúna: 25€ / VIP (vstup + občerstvenie (welcome drink + víno / snack)): 35€